Beszámóló 2021 január hónap
2021. januárja nagyon csendes volt. A programokat a megszokott módon, kislétszámban, az előírások szigorú betartásával tartottuk.
A Segítőházban adományosztást folyamatosan biztosítunk. Már megszokott a szegregátumban élőknél, de a falu lakosságánál is, hogy ha nehéz helyzetben vannak ( élelmiszer, tüzelő hiányzik ) akkor jönnek és soron kívül a krízisalapból is adunk valamit.
Az Élelmiszerbankos osztásból is minden család és egyedülálló részesült januárban is.
Az EFOP 1.6.2 programon belül a szociális munkások telefonon ill. személyesen, előre megbeszélt időpontban tartják családjaikkal a kapcsolatot. Ők is nagyon figyelnek a hygiénés előírások betartására. Mindenkinek folyamatosan biztosítjuk a kézfertőtlenítőt, a szájmaszkot és kesztyűt. A szupervzió ill. az esetmegbeszélés a tervezettnek megfelelően zajlott. A szociális munkásokkal és az asszisztensekkel a kapcsolat jó, a vészhelyzeti előírások nem korlátozzák a személyes megbeszélést, hiszen összesen öt főről van szó.
A tanulástámogatás szervezetten történt. Januárban próbáltunk inkább korcsoport és osztály szerint csoportokat kialakítani, hiszen az utolsó hónap volt, hogy a félévi bizonyítvány jó legyen. A megbeszélt időre mindig pontosan érkeztek a gyerekek és már beépült a heti programjukba, hogy jönnek tanulni.
Kamaszaink péntekenként inkább tanultak januárban, de részt vettek az adományok házhoz szállításában is.
Nőklubunk elkezdett varrni és a szekrényeket pakolni. Mindent kézbe fogtunk, textíliákat, ágyneműket selejteztünk. Mivel több szekrényt kaptunk adományba, mindent szépen láthatóan sikerült elpakolni.
Kismama klubunkban a koraszülés volt a téma. Egyik anyukánk megszült, a picivel hosszabb időt kellett kórházban töltenie, nagyon besárgult a baba és ezért még a vércsere is szóba jött. Ezekről a témákról és a koraszülöttek speciális fejlődési menetéről beszélgettünk.
Szülőcsoportban a jól bevált módon telefonon vagy videochaten beszéltünk. Természetesen aki igényelte, lehetősége volt kiscsoportos kontakt beszélgetésre is. Fő témánk még mindig a vírushelyzet, a családok találkozásainak szűkítése volt.
Mediáción egy korábbi anya-lánya konfliktus került ismét elő. Akkor megegyezéssel zárult az ügy, de az online tanulás miatt ( középiskolás ) a gyerek kirekesztettnek érzi magát és anyja tiltása ellenére egész éjszakákra tűnik el otthonról. A kijárási tilalomra hivatkozva alszik a barátnőjénél. Hosszabb beszélgetésekkel és a nézőpontok közelítésével sikerült a problémát megoldani.
A Segítőház mindennapjaira nagyon rányomja a bélyegét a pandémia. Sokan félnek és félelemből cselekszenek. Elővigyázatosságra szükség van, nem kell vakmerőnek és felelőtlennek lenni, de az állandó aggódás és félelem is gyengíti az immunrendszert. Gyerekekkel és felnőttekkel sokat beszéltünk az immunrendszer erősítésének lehetőségeiről, a rendszeres sportolás, séta, szabad levegőn tartózkodás fontosságáról.
Létrehoztunk egy zárt csoportot, ahol beszélgetünk, közösen filmet nézünk és utána megbeszéljük.
Sajnos sok függőség ( alkohol, drog, felelőtlen internet kapcsolatok )felerősödött ebben a számukra kilátástalan helyzetben. Tervezzük addiktológiai szolgáltatás bevezetését is.
Voltak építő tevékenységek is. Kezd a nagy, zárt teraszon a régi rend visszaállni. A sok szekrényelemből az ügyes férfiak 3 nagy szekrényt raktak össze a fejlesztő szobákba és a közösségi helyiségbe. Így lassan minden a helyére kerül és ha ismét lehetnek rendezvények, akkor már a teraszt is lehet használni.
Minden páratlan hónapban indítunk gyűjtőfuvart az ország azon területeire, ahol nekünk gyűjtenek bútort, ruhát, konyhai eszközöket, játékokat. Január 28-án egy nagy teherautó adomány érkezett Vértesszőlős, Tata, Tatabánya, Budapest útvonalról. A jó szándékú adományozóknak köszönjük! Sok családhoz került szobabútor, franciaágy, heverő.
Mindenkinek nagyon hiányoznak a közösségi programok, az együtt dolgozás, a beszélgetés, a közös születésnap-névnap köszöntés.