Szegregált élethelyzetek felszámolása komplex programokkal
Szakmai beszámoló március
„Felzárkózó Katymár”
EFOP-1.6.2-16 -2017-00095
2021. márciusának kezdete a már megszokott módon zajlott. A programokat kislétszámban, az előírások szigorú betartásával tartottuk.
Adományosztást folyamatosan biztosítunk. Már megszokott a szegregátumban élőknél, hogy ha nehéz helyzetben vannak ( élelmiszer, tüzelő ) akkor jönnek és soron kívül a krízisalapból adunk. Március 8-a után leállt az élet. Még a kiscsoportos foglalkozásokat is szüneteltetni kellett az újabb járványügyi előírások miatt. Nagyon sok programunk került át az online térbe ill. a szabadba, nagyon korlátozott létszámra, zömében egy-egy családra korlátozva.
Az Élelmiszerbankos osztásból minden család és egyedülálló részesült. Húsvétra 40 családnak készítettünk élelmiszer adományt kb. 20.000 Ft-ban családonként, valamint minden gyerek kapott játékot és édességet. Ők hetvenhatan voltak. Az adományokat családonként egy fő vette át, szigorúan a megadott időpontban jöttek és a hygiénés szabályokat maximálisan betartották. Most már annyira megszokott lett a maszk viselete, hogy figyelmeztetni sem kell az embereket.
Sajnos a járvány miatt a március 18-i indulással tervezett térkő lerakó képzést is kénytelenek voltunk felfüggeszteni.
A szociális munkások telefonon ill. személyesen, előre megbeszélt időpontban tartják családjaikkal a kapcsolatot. Március második felében náluk is a telefonos kapcsolattartás lett a fő jellemző, bár krízishelyzetben kimennek terepre. Ők is nagyon figyelnek a hygiénés előírások betartására. Mindenkinek folyamatosan biztosítjuk a kézfertőtlenítőt, a szájmaszkot és kesztyűt. A szupervzió ill. az esetmegbeszélés a tervezettnek megfelelően, de online térben zajlott. A szociális munkásokkal és az asszisztensekkel a kapcsolat jó, a vészhelyzeti előírások nem korlátozzák a megbeszélést, a zárt csoportos chat beszélgetésre a lehetőség adott.
A tanulástámogatás szervezetten történt. Március első hetében még kontakt, de kiscsoportban, később online ill. egyéni vagy testvérek esetén családi tanulást szerveztünk. Mindig pontosan érkeztek a gyerekek és már beépült a heti programjukba, hogy jönnek tanulni.
Kamaszaink péntekenként az adományok házhoz szállításában és az idősek bevásárlásaiban segédkeztek. Ha nekik is tanulási nehézségük adódott, akkor online kaptak segítséget vagy egyenként eljöttek a Segítőházba.
Nőklubunk a bútoradományok elosztásában segített. Márciusban 3 alkalommal is kaptunk bútort, komplett szoba szekrénysort, ágyakat, konyhabútort. A nőklub gyűjtötte össze az igényeket és szervezte meg a bútorok elszállítását. A lovaskocsira pakolás mindig annak a családnak a feladata volt, akik megkapták a bútort. 9 családot tudtunk ellátni szép bútorral, ami nem csak esztétikai élményt ad, hanem egy kicsit az önbecsülést is javítja. Most már lehet vendéget is hívni egyes házakba.
Kismama klubunkban is az online térbe vonult. Sok gyerekneveléssel kapcsolatos cikket osztunk meg, aztán megbeszélt időben chaten zárt csoportban beszélgetünk róla.
Szülőcsoportban a jól bevált módon telefonon vagy videochaten beszéltünk. Természetesen aki igényelte, lehetősége volt kiscsoportos kontakt beszélgetésre is. Fő témánk még mindig a vírushelyzet, a családok találkozásainak szűkítése volt. Nagyon megterhelő a családok részére ez a bezártság. Sok kérdést vetett fel a vakcinára való jelentkezés ill. az újrakezdés lehetősége. Fejtörést okozott a Húsvét megünneplése is.
Mediáción párkapcsolati krízis volt a téma. A férj kamionozott, most sokkal több időt van itthon és nem találja a helyét. Mindenbe beleköt, mindenkit kritizál, de a részét a ház körüli munkából nem veszi ki. Az a baj, hogy eddig mindenki csak duzzogott, nem beszéltek, a mediáció során pedig nagyon régi konfliktusok is felszínre kerültek. Több lépcsős folyamat lesz a megoldás megtalálása.
A pandémia nagyon rányomja a bélyegét a mindennapokra. Sokan félnek és félelemből cselekszenek. Elővigyázatosságra szükség van, nem kell vakmerőnek és felelőtlennek lenni, de az állandó aggódás és félelem is gyengíti az immunrendszert. Gyerekekkel és felnőttekkel sokat beszéltünk az immunrendszer erősítésének lehetőségeiről, a rendszeres sportolás, séta, szabad levegőn tartózkodás fontosságáról.
Létrehoztunk egy zárt csoportot, ahol beszélgetünk, közösen filmet nézünk és utána megbeszéljük.
Sajnos sok negatív szenvedély felerősödött ebben a számukra kilátástalan helyzetben. A tervezett addiktológiai szolgáltatásra nagy igény mutatkozik, ebben az évben ennek a lehetőségeit is megteremtjük.
Katymár, 2021. 04. 05.
Kinigopulos Márta
szakmai vezető